میخواهیم در این مقاله کلیات دانستنی درباره جراحی پروتز سینه باسن را با هم مرور کنیم

شما با مطالعه این مقاله باید دست کم ۹۵ درصد پاسخ سوالات خود را درباره جراحی پروتز سینه دریافت کرده باشید . هر ساله تعداد زیادی از زنان در سرتاسر دنیا، عمل جراحی پروتز سینه را برای بزرگ کردن سینه انجام می دهند و این در حالیست که جراحی پروتز شایعترین عمل جراحی زیبایی روی سینه ها می باشد.

بر طبق تحقیقات انجام شده رضایت بیماران بعد از انجام این عمل بسیار بالا بوده و جراحی پروتز سینه علاوه بر افزایش اعتماد به نفس فرد، باعث بهبود روابط زناشویی وی نیز می گردد .

 

 

آمار و ارقام انجام جراحی پروتز سینه در دنیا

 

در آمریکا در مقایسه با سال ۱۹۹۲ میزان عمل جراحی بزرگ کردن سینه تا سال ۲۰۰۷ ، ۴۷۶ درصد افزایش داشته است که بعد از عمل لیپوساکشن شایعترین عمل زیبایی انجام شده در این کشور بوده است و در سال ۲۰۰۹ نیز جراحی پروتز سینه ، شایعترین عمل زیبایی انجام شده در آمریکا شد و اعمال جراحی شایع مانند لیپوساکشن ، رینوپلاستی و آبدومینوپلاستی را پشت سر گذاشت.

 

 

پاسخ به سوالات رایج بزرگ کردن سینه با جراحی پروتز سینه √

در چه مواردی از جراحی پروتز سینه ( جراحی بزرگ کردن سینه ) استفاده می شود ؟

 • تمایل شخص برای بزرگ کردن سینه و یا تغییر سایز اندازه سینه
 • اصلاح ناهنجاریهای مادرزادی سینه که در آن یک یاهر دو سینه رشد کافی نداشته است
 • اصلاح تفاوت اندازه سینه ها
 • اصلاح کاهش سایز سینه به دلیل حاملگی ، شیردهی یا تغییرات وزنی شدید
 • بازسازی سینه به دلیل جراحی مانند سرطان سینه یا تروما

بهترین زمان عمل جراحی پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه ) چه زمانی است ؟

برا ی انجام عمل جراحی پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه ) محدودیت سنی بخصوصی وجود ندارد.

اما نکات مهمی که بایستی در این خصوص رعایت شوند اینست که فرد بایستی کاندیدای خوبی برای عمل بوده و وضعیت سلامتی فرد و الاستیسیته (انعطاف پذیری) پوست مناسب انجام این عمل باشد.

باید توجه داشت که زمان مناسب برای انجام عمل پروتز حداقل ۷ تا ۸ سال از شروع اولین قاعدگی است به طوری که اندازه سینه ها حداقل برای مدت ۲ سال ثابت مانده باشد.

 

 

استفاده از پروتز برای بزرگ کردن سینه در چه سنی مجاز است؟

بر طبق آخرین دستورالعملها و توصیه های سازمان غذا و داروی آمریکا FDA، استفاده از پروتزهای آب نمکی از سال ۲۰۰۰ به بعد برای افراد بالاتر از ۱۸ سال و پروتزهای ژلی از سال ۲۰۰۶ به بعد برای افراد بالاتر از ۲۲ سال برای عمل جراحی پروتز مجاز اعلام شده است .

موارد منع انجام جراحی پروتز برای بزرگ کردن سینه کدامند ؟

 • زنانی که سرطان سینه درمان نشده دارند
 • در صورت وجود عفونت فعال درهر نقطه ای از بدن
 • افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن هستند ( شامل افرادی که تحت شیمی درمانی هستند یا در حال درمان با داروهای سرکوب کننده دستگاه ایمنی بدن میباشند)
 • افرادی که دچار اختلال انعقادی خون و یا اختلال در ترمیم زخم هستند.
 • در افرادی که خون رسانی به بافت سینه در اثر اعمال جراحی دیگر و یا انجام رادیو تراپی کاهش یافته باشد.
 • افراد زیر سن زیر ۱۸ سال (در صورتی که هدف از جراحی پروتز سینه در آنها صرفا بزرگ کردن سینه باشد)
 • زنان باردار یا شیرده

انواع پروتز سینه

در حال حاضر به صورت عمده دو نوع پروتز برای بزرگ کردن سینه  وجود دارد :

  1. پروتز آب نمکی ( سالین)
  2. پروتز ژلی ( سیلیکونی)

 

پروتز سینه

 

جدار هر دو نوع پروتز از سیلیکون غیر قابل نفوذ ساخته شده اما وقتی به نوع پروتز آب نمکی یا ژلی اشاره می شود منظور موادی است که پروتز توسط آن پر شده است .

بطور معمول پروتزهای آب نمکی پس از قراردادن در محل با سرم نمکی (سالین) پر می شوند ( البته انواع پروتزهای از پیش پر شده نیز وجود دارند) در حالی که پروتزهای ژلی از قبل با سیلیکون پر شده اند.

در خصوص ظاهر و شکل پروتز باید گفت که پروتزهای آب نمکی سفت ترند و پروتزهای ژلی شکل طبیعی تری ایجاد می کنند.

جدار هر دو نوع پروتز از سیلیکون غیر قابل نفوذ ساخته شده اما وقتی به نوع پروتز آب نمکی یا ژلی اشاره می شود منظور موادی است که پروتز توسط آن پر شده است .

بطور معمول پروتزهای آب نمکی پس از قراردادن در محل با سرم نمکی (سالین) پر می شوند ( البته انواع پروتزهای از پیش پر شده نیز وجود دارند) در حالی که پروتزهای ژلی از قبل با سیلیکون پر شده اند.

در خصوص ظاهر و شکل پروتز باید گفت که پروتزهای آب نمکی سفت ترند و پروتزهای ژلی شکل طبیعی تری ایجاد می کنند.

محل برش ها در جراحی پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه ) چگونه است ؟

 

 1. از طریق چین زیر سینه که عمومی ترین نوع برش مورد استفاده جراحان است است.
 2. از طریق برش اطراف هاله برای زمانهایی که لیفت همزمان انجام می شود .
 3. از ناحیه زیر بغل
 4. از طریق ناف به نحوی که با آندوسکوپ انجام می شود . یکی از محدودیت های این روش این است که در این برش فقط می توان از پروتز آب نمکی استفاده کرد .
 5. در بیمارانی که آبدومینوپلاستی (جراحی پلاستیک شکم) می شوند می توان پروتز را از طریق برش شکم پروتز در قفسه سینه وارد که اما این روش به ندرت مورد استفاده جراحان قرار می گیرد.

اندازه برش ها در جراحی پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه ) در مورد پروتزهای آب نمکی بین ۳ تا۴ سانتی متر است و در مورد پروتزهای ژله ای ۴ تا ۶ سانتیمتر است.

 

عوامل موثر در انتخاب سایز پروتز سینه ( بزرگ کردن سینه ) کدامند؟

 1. ابعاد خارجی سینه
 2. ضخامت بافت نرم
 3. خصوصیات عمومی سینه و عواملی مانند نوع پوست ، سن، قد ، وزن ، عرض شانه ، قفسه سینه ، لگن و باسن
 4. تمایلات بیمار در خصوص اندازه پروتز
 5. تشخیص و صلاحدید جراح
 6. پهنا یا عرض سینه

آیا روشی برای طبقه بندی میزان شلی بافت سینه وجود دارد؟

اگر فاصله نوک سینه تا چین زیر سینه در حالت عادی و در حالتی که نوک به میزان حداکثر به سمت بالا کشیده می شود، اندازه گیری شود . برای تشخیص شلی سینه می توان تفاوت این دو مقدار را به صورت زیر بررسی کرد .

 • اگر مقدار تفاوت از صفر تا ۲ سانتی متر باشد ، سینه ها سفت هستند.
 • اگر این مقدار بین ۳ سانتی متر تا ۵ سانتی متر باشد ، سینه ها نسبتا متراکم هستند.
 • اگر این مقدار بیش از ۵ سانتی متر باشد سینه ها شل هستند.

برای گروه اول برای بزرگ کردن سینه از پروتزهایی با برآمدگی کمتر استفاده میشود تا نتایج طبیعی تری بدست آید و در گروه سوم برای بزرگ کردن سینه از پروتزهایی با برجستگی بیشتر استفاده میشود تا به بالا کشیدن و جلوتر قرار گرفتن نوک و هاله سینه کمک شود.

منظور از پر شدن بهینه سینه چیست ؟

پر شدن بهینه سینه ، کمترین مقدار پر شدن توسط پروتز است که می تواند ظاهر زیبای مورد نظر بیمار را برای بزرگ کردن سینه تامین کند و کمترین صدمات دراز مدت را برای بافت نرم سینه ایجاد نماید و از طرفی همراه با حداقل میزان نیاز به جراحی مجدد باشد. در واقع هر چه قطر (عرض) سینه و همچنین میزان کش آمدن پوست به سمت جلو بیشتر باشد ، حجم بیشتری برای پر کردن پوشش سینه لازم است تا نتایج بهتری به لحاظ بزرگ کردن سینه از نظر زیبایی به دست آید.

آیا پس از انجام عمل جراحی پروتز سینه (بزرگ کردن سینه) تقارن صد درصدی در سینه ها ایجاد می گردد ؟

اندازه و شکل هر دو طرف سینه در هیچ خانمی کاملا یکسان نیست و هیچ جراحی نمی تواند تقارن کامل را پس از انجام عمل جراحی بزرگ کردن سینه در این ناحیه ایجاد کند.

جراح بایستی به بیمار توضیح دهد که نمی توان با گذاشتن پروتز بزرگتر در سمت کوچک تر آن را همانند سمت بزرگتر کرد ، چرا که همیشه سمت کوچک تر پوست کمتری دارد .

تلاش در قرار دادن حجم بیشتر از حد در آن باعث برآمدگی پل فوقانی و تفاوت در شکل طرفین می شود که در مقایسه با اختلاف اندازه، که معمولا در هر زنی وجود دارد ، بیشتر به چشم می آید .

نکته :

لازم به ذکر است معمولا محل قرار گرفتن نوک، جهت و حدود سینه بر روی قفسه صدری در دو طرف یکسان نیست . این مسئله می تواند ناشی از وضعیت ایستادن بیمار، اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات یا سایر علل باشد و جراحی پروتز به تنهایی نمی تواند هیچ یک از این حالات را اصلاح کند.

اگر حالت سینه در یک سمت پایین تر از سمت دیگر باشد بعد از جراحی پروتز کردن سینه نیز همین طور خواهد بود و وقتی جراحی پروتز انجام می شود، جراح محل قرار گرفتن سینه بر روی تنه را تغییر نمی دهد.

در نتیجه اگر بیمار تفاوتی در دوطرف دارد، به طور معمول بعد از انجام عمل جراحی نیز این تفاوت ها را خواهد داشت و به دلیل این که معمولا بیمار بعد از جراحی بزرگ کردن سینه، بیشتر به بدن خود توجه می کند، ممکن است تفاوت ها بیشتر مورد توجهش قرار بگیرند.

آیا پس از انجام عمل جراحی پروتز ( بزرگ کردن سینه ) تقارن صد درصدی در سینه ها ایجاد می گردد ؟

اندازه و شکل هر دو طرف سینه در هیچ خانمی کاملا یکسان نیست و هیچ جراحی نمی تواند تقارن کامل را در این ناحیه ایجاد کند.

جراح بایستی به بیمار توضیح دهد که نمی توان با گذاشتن پروتز بزرگتر در سمت کوچک تر آن را همانند سمت بزرگتر کرد . در برخی موارد نیز بصورت شانسی یا مهارت دکتر مساوی ظاهر میشود .

عوامل تاثیر گذار در لمس شدن پروتز سینه چیست ؟

عوامل متعددی شامل ضخامت بافت سینه ، نوع پروتز و میزان دقت بیمار در تشخیص این مورد تاثیرگذار است.

هیچ جراحی نمی تواند تضمین دهد که بعد از عمل بیمار به هیچ وجه پروتزش را لمس نخواهد کرد

. بنابراین اگر فردی قبول می کند که تحت عمل جراحی پروتز قرار بگیرد، باید احتمال لمس شدن پروتز را در قسمت هایی از بدن خود در نظر داشته باشد.

مشکلات ناشی از گذاشتن پروتزهای بزرگ کدام است؟

در جراحی پروتز سینه قانونی که باید در ارتباط با حجم و در نتیجه وزن هر پروتزی در نظر گرفته شود این است که هر چه سایز پروتز بزرگ تر باشد، شانس حفظ نتایج دراز مدت تر آن کمتر خواهد بود.

در حقیقت با گذشت زمان،نیروی جاذبه سینه های سنگین (حاوی پروتز) را به سمت پایین خواهد کشید. این پدیده به ویژه در مورد پروتزهای زیر غده ای شایع تر است، اما در صورتی که حجم پروتز از یک حدی بیشتر باشد این اتفاق در مورد پروتزهای زیر عضله ای نیز می تواند روی دهد. هرچه حجم پروتز بزرگ تر باشد، به خاطر آزاد سازی سطحی بیشتر برای جا دادن پروتز و از طرفی به خاطر آتروفی اجتناب ناپذیر بافت نرمی که روی پروتز را می پوشاند، احتمال لمس پروتز از روی پوست بیشتر خواهد شد.

تغیرات حسی بعد از جراحی پروتز ( بزرگ کردن سینه ) به چه صورت است ؟

تغییرات حس سینه بعد از جراحی به صورت کاهش و یا افزایش حس است. احتمال تغییرات دایمی حس سینه در تمامی روش ها حدود ۳تا۵ درصد و طبق آمار جدیدتر نیم درصد است و بیشترین درصد تغییرات در روش برش اطراف هاله دیده می شود.

آیا جراحی پروتز ( بزرگ کردن سینه ) با شیردهی تداخلی دارد؟

خیر، بسیاری از زنانی که تحت عمل جراحی پروتز قرار می گیرند، مشکلی در شیردهی ندارند و هیچ گونه خطری برای مادران مشاهده نشده است. در مطالعاتی که میزان سیلیکون در شیر اندازه گیری شده است، در زنان دارای پروتز سینه در مقایسه با زنان بدون پروتز ، میزان بالاتر سیلیکون نشان داده نشده است و تغذیه با شیر مادر برای نوزاد مشکلی ایجاد نمی کند.

آیا کسی که دچار بیماری فیبروکیستیک سینه می باشد می تواند تحت عمل جراحی پروتز (بزرگ کردن سینه ) قرار بگیرد؟

بله، این حالت شایع بوده و اهمیت پاتولوژیکی ندارد. وجود این حالت ایجاب می کند که فرد به ویژه بعد از سنین ۴۵-۴۰ سالگی به صورت دوره ای معاینه و چک آپ شود. بعد از جراحی پروتز سینه، انجام این معاینات دوره ای ممکن است همراه با درخواست سونوگرافی، ماموگرافی و در صورت لزوم MRI شود .

آیا پروتز ( بزرگ کردن سینه ) باعث ایجاد سرطان و یا مانع از تشخیص آن می شود ؟

خیر، در مطالعات انجام شده هیچ ارتباطی بین گذاشتن پروتز و ایجاد سرطان سینه، بیماری های خود ایمنی و سایر بیماری های سیستمیک یافت نشده است . در حال حاضر هیچ مدرک قطعی دال بر این که سرطان در زنانی که پروتز دارند در مراحل پیشرفته تر تشخیص داده می شود هم وجود ندارد.

 

 

 

مراحل آماده شدن برای عمل جراحی پروتز سینه :

 

 • قطع مصرف آسپیرین و داروهای حاوی آن؛ محصولات دارای ویتامینE از ۲ هفته قبل از عمل؛ ورعایت هر آنچه جراح تان توصیه به قطع مصرف آن کرده باشد..
 •  اگر با تب، سرفه قابل توجهی، و علایم ابتلا به بیماری حاد مانند سرماخوردگی مواجه شدید ، با مطب جراح تان تماس بگیرید تا در صورت امکان زمان عمل تان را برای زمانی که شما احساس بهتری داشته باشید ، برنامه ریزی مجدد نمایند.
 •  ترک سیگار و محصولات حاوی نیکوتین برای حداقل ۴ هفته قبل از عمل ،چرا که. سیگار کشیدن با بهبودی زخم تداخل کرده وباعث افزایش خطر ابتلا به عوارض بیهوشی و جراحی می شود.
 •  هماهنگی برای داشتن یک همراه قابل اطمینان در روز عمل و ۱-۲ روز اول پس از عمل
 •  آماده کردن آزمایشات و ارزیابی های توصیه شده از سوی جراح تان

شب قبل از عمل جراحی پروتز سینه:

 •  از خوردن و نوشیدن هر چیزی برای حداقل ۸ ساعت قبل از عمل جراحی پروتز سینه پرهیز نمایید.
 •  ژله و یا سوپ برای بعد از عمل جراحی تان آماده کنید. آبمیوه در یخچال تان داشته باشید.
 •  استحمام در شب قبل از عمل را فراموش نکنید.
 •  در برخی مراکز ، معمول است که متخصص بیهوشی تان در شب قبل از عمل شما را ویزیت کرده واز نظرمسایل بیهوشی ارزیابی مربوطه را انجام می دهد.

 

روز عمل جراحی قبل از ترک خانه  :

 

به یاد داشته باشید که از خوردن، نوشیدن، و یا سیگار کشیدن پرهیز کنید. این موارد شامل نجویدن آدامس، قرص های خوشبوکننده دهان، و غیره هم می باشد.

اصلاح صورت برای آقایان، و پاک کردن آرایش صورت و لاک ناخن برای خانمها ضروری است

قبل از مراجعه اشیاء فلزی نظیر ساعت، النگو، گیره سر و غیره را خارج نمایید.

جهت بازگشت به منزل یک بالش و یک پتو در اتومبیل بگذارید

در زمان مراجعه دفترچه بیمه، جواب آزمایشات و تمامی مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید.

روز عمل لباسهای جلو باز (دکمه دار یا زیپ دار) و گشاد بپوشید. از پوشیدن پیراهن یقه بسته، تی شرت و لباس تنگ خودداری نمایید .

 

روز عمل جراحی در مرکز جراحی قبل از عمل :

 

جراح تان با شما قبل از عمل جراحی برای پاسخ به هر گونه سوال و نگرانی باقیمانده صحبت خواهد کرد و علامت گذاری های لازم را اعمال خواهد کرد.

شما با متخصص بیهوشی و پرستاران جراحی آشنا خواهید شد.

 

 

روش های طبیعی حجم دادن به اندام بدن ( پروتز طبیعی ) :

 

روش اول : ماساژ

ماساژ یک ناحیه برای مدت طولانی باعث افزایش گردش خون و در نهایت افزایش حجم یک ناحیه میگردد که تاثیر آن در بلند مدت قابل مشاهده است .

استفاده از کرم کادیزور ساخت آمریکا  که میتوانید آنرا از وبسایت خارجی آمازون خریداری نمایید .

 

استفاده از روغن خراطین اصل ( روغن زالو )  :

یک روش طبیعی برای افزایش حجم میباشد . این روغن خراطین میتوانید در مدت ۸ هفته تاثیر مورد نظر را روی یک ناحیه از بدن مشاهده کرد ؛ برای خرید این محصول نیز میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید .

 

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر مرتبط با روغن خراطین میتوانید به مقاله :  روغن خراطین چیست  و  طرز تهیه روغن خراطین  رجوع شود .

منبع مقاله : وبسایت Addsmart

مجله رویکا

 

همچنین شما میتوانید مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید :

 

روش های از بین بردن جوش صورت ، آکنه ، جوش سر سیاه و

از بین بردن بوی بد دهان به روش آسان و

سوهان ناخن، سوهان کشیدن اصولی ناخن ها و

نکات و دانستنی های رژلب و

خواص روغن کتان و موارد منع مصرف روغن کتان

 


نویسنده مطلب پشتیبانی وبسایت رویکا